Jeśli jesteś w trakcie wyboru nowego łóżka dla siebie, prędzej czy później powinieneś zastanowić się, jaki rodzaj i stelaż do łóżka jest dla Ciebie odpowiedni. Wybór ram i stelaży łóżek jest ogromny i może mieć duży wpływ na Twój sen. Jakie są rodzaje łóżek? Na co powinieneś zwrócić uwagę? Jakie są zalety każdego rodzaju łóżka?

Łóżko z materacem sprężynowym - trend z Ameryki

Najpopularniejszy jest amerykański typ łóżka z materacem sprężynowym. Jednak w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się również skandynawskie wersje tego modelu.

Oba typy łóżek oferują ten sam komfort - jedyną różnicą jest to, że w wersji amerykańskiej nakładka jest zintegrowana z materacem wierzchnim, a modele skandynawskie mają nakładkę umieszczoną na wierzchu materaca.

Łóżko skrzynkowe zasadniczo składa się zawsze z podkonstrukcji, tzw. ramy skrzyniowej. Stelaż pełni funkcję bazy pod materac i zwykle wykonany jest z drewna. Na stelażu umieszcza się materac bazowy, który jest wyposażony w system sprężynowy.

Zaletą łóżka skrzynkowego jest przede wszystkim wysoka konstrukcja, co ułatwia łatwe siadanie i wstawanie. Połączenie materaca dolnego i górnego sprawia również, że leżenie jest bardzo wygodne i podtrzymuje ciało na całej powierzchni.

Łóżko futon - tradycja z Dalekiego Wschodu

Łóżko futon pochodzi z Japonii i pierwotnie składało się tylko z materaca futon, który można było zwinąć i schować w rogu pokoju w ciągu dnia. Japończycy nie używają dużych łóżek ze względu na wygodę, ale dlatego, że często nie mają tak dużej przestrzeni do życia.

Łóżka futon składają się zazwyczaj z minimalistycznej ramy łóżka i cienkiego materaca futon, zwykle o grubości 10 cm. Tradycyjnie wykonuje się je z bawełnianego wypełnienia, chociaż w Europie często przetwarzane są również inne włókna naturalne. Zaletą łóżka futon jest jego cena. W większości przypadków proste stelaże i materace można kupić bardzo tanio. Ma to jednak również odzwierciedlenie w jakości łóżek.

Łóżko tapicerowane – komfort nad komfortem

Łóżka tapicerowane zapewniają komfort w sypialni, ponieważ bez względu na to, czy są pokryte prawdziwą skórą, imitacją skóry, welurem czy tkaniną, ich rama łóżka i wezgłowie są przyjemnie miękko tapicerowane, a ich kolor można idealnie dopasować do reszty pomieszczenia.

Różne materiały, wzory i kolory nadają każdej przestrzeni Twojego domu własny styl i urok. Tapicerowany zagłówek jest szczególnie przydatny, jeśli podczas siedzenia lubisz odchylać się do tyłu w łóżku – czy to do czytania, czy do niedzielnego śniadania. Podobnie jak większość innych stelaży łóżek, łóżka tapicerowane są produkowane w zwykłych standardowych rozmiarach i dlatego mogą być wyposażone we wszystkie popularne stelaże i materace do łóżek – standardowe, a nawet elektryczne czy z podnoszeniem. Do większości łóżek tapicerowanych można opcjonalnie dokupić skrzynie, które zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania. Wadą tych ram łóżek jest to, że są trudniejsze do czyszczenia niż łóżka drewniane i metalowe.

Łóżko z litego drewna - rustykalne i naturalne - stelaże drewniane

Łóżko z litego drewna ma swój urok i tworzy przytulną, naturalną atmosferę. Odnawialny, naturalny surowiec, jakim jest drewno, powraca do mody.

Znajdziesz stelaże z litego drewna i łóżka w szerokiej gamie wzorów, kolorów i rozmiarów. Nie ma też prawie żadnych ograniczeń co do różnorodności gatunków drewna używanych do produkcji. Jeśli chcesz mieć tradycyjną, czystą wersję łóżka drewnianego, powinieneś używać tylko łóżek olejowanych lub ługowych. Jeśli lubisz jaśniejsze kolory, to łóżko z lakierowanego litego drewna jest właśnie dla Ciebie. Tak czy inaczej, ten rodzaj ramy łóżka ma dla Ciebie dużą zaletę - są niezwykle stabilne i mają bardzo długą żywotność. Jednak to również czyni je stosunkowo drogimi.

Łóżko metalowe – od linearnego po romantyczne

Łóżka metalowe wykonane są w całości z metalu, głównie żelaza, stali i stali nierdzewnej, czasem także miedzi i mosiądzu. Dzięki temu łóżko metalowe otrzymujesz nie tylko w niezliczonych wariantach optycznych, ale także we wszystkich przedziałach cenowych.

Jeśli wolisz wyraziste wzory i chłodne kolory, metalowa rama łóżka ucieszy Cię tak samo, jak jeśli cenisz estetykę romantycznych ozdób i filigranowych elementów. Jednak łóżko metalowe nie zawsze jest tym samym – oprócz materiału, dużą rolę w trwałości łóżka odgrywa jego obróbka, a także odpowiednio dobrany stelaż. Dzięki temu możesz bez problemu korzystać z wysokiej jakości ramy łóżka do końca życia.

Łóżko na antresoli – hit nie tylko dla dzieci - trwały stelaż do łóżka

Kiedy myślisz o łóżku na antresoli – łóżku piętrowym, prawdopodobnie pierwszą rzeczą, o której myślisz, są kolorowe małe łóżka, które są zaprojektowane dla małych księżniczek czy piratów. Jednak łóżka piętrowe, które charakteryzują się tym, że są budowane zazwyczaj nad głową lub przynajmniej na wysokość ramion, są również chętnie wykorzystywane przez osoby dorosłe.

Hostele i schroniska młodzieżowe szczególnie lubią korzystać z łóżek piętrowych podwójnych. Studenci i młodzi dorośli, którzy mają niewiele przestrzeni życiowej, również skorzystają na takim rozwiązaniu. Dobry stelaż pod materac do takiego łóżka jest koniecznością. Pod łóżkiem możesz umieścić biurko lub kanapę.

Łóżka piętrowe można znaleźć we wszystkich popularnych standardowych rozmiarach, dzięki czemu można łatwo znaleźć do nich również stelaże z listew i materace.

Łóżko elektroniczne – do opieki i szpitali - stelaże elektroniczne do łóżka

Łóżka elektroniczne są używane w domowej opiece nad chorymi i w szpitalach. Jedyną ich różnicą w stosunku do normalnego łóżka jest ręczna, a obecnie najczęściej elektroniczna regulacja stelaża łóżka i wysokości leżenia.

Stelaż z listew podzielono na kilka stref leżenia, których położenie można indywidualnie regulować, co ułatwia siadanie i wstawanie, a także spanie i opiekę nad osobami, które potrzebują pomocy lub nie są już zbyt mobilne. Takie ramy łóżka często mają również części boczne łóżka, które zapobiegają wypadaniu i zapewniają osobie leżącej dodatkową powierzchnię do trzymania. Łóżka elektroniczne stosowane w szpitalach często mają zaawansowane funkcje i są dostosowane do potrzeb klinicznych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.